کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

پیشرفت های علمی در شرق و غرب مالک تکنولوژی؛ غرب یا شرق؟

چه اتفاقی افتاده که در این چندقرن از نظرمالکیت تکنولوژی جای شرق و غرب چندبار عوض شده است؟به طوری که تا قبل از قرن 14غرب منابع طبیعی خودرا خرج میکرد و از تکنولوژی شرق بهره می برد؟ فرهنگ یزدان پناه پژوهشگر در"کاوشگر" امروز توضیح می دهد.

1397/08/12
|
14:55

به‌گزارش گروه چندرسانه ای رادیوجوان؛ چه اتفاقی افتاده که در این چندقرن از نظرمالکیت تکنولوژی جای شرق و غرب چندبار عوض شده است؟به طوری که تا قبل از قرن 14غرب منابع طبیعی خودرا خرج میکرد و از تکنولوژی شرق بهره می برد؟ فرهنگ یزدان پناه پژوهشگر در"کاوشگر" امروز توضیح می دهد.

دوره طلایی اسلام یا عصر شکوفایی و ترقی اسلامی، دوره‌ای در تاریخ اسلام است که به‌طور سنتی از قرن هشتم تا قرن 13 میلادی به طول انجامیده‌است خصوصاً قرن 4 و 5 هجری قمری و طی آن بسیاری از جهان تاریخی اسلامی تحت سلطه خلفا قرار گرفتند و توسعه علم، اقتصادی و کارهای فرهنگی شکوفا شد.هنرمندان، صنعت گران، فیلسوفان، دانش پژوهان، شاعران، جغرافی دانان، مهندسان، نویسندگان، شیمی‌دانان، فیزیک‌دانان، پزشکان، بازرگانان و دیگر دانشمندان جهان اسلام، نقش به سزایی در رشد، پیشرفت و تکامل دانش‌ها و فنونی از قبیل کشاورزی، هنر، اقتصاد، صنعت، حقوق، ادبیات، دریانوردی، فلسفه، شیمی، فیزیک، جامعه‌شناسی، پزشکی و غیره ایفا کردند.دانشمندان مسلمان در دوران طلایی اسلام پایه‌گذار علم نجوم و ستاره‌شناسی در جهان بودند.یکی از دلایل رشد و شکوفایی اروپا در قرون وسطی، بهره‌گیری آنان از کتاب‌های دوران طلایی اسلام بود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر