كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

زندگی بدون چوب استفاده از صنایع چوبی بله یا خیر

تصور كنید اگر آدمی هیچوقت یاد نگرفته بود كه از چوب درختان برای خود مصنوعاتی درست كند، حتما الان می‌باید از میز و صندلی و كمدهایی از جنسی غیر از چوب برای زندگی امروزمان بهره می‌بردیم.

1397/08/09
|
11:32

چوب یكی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت است كه بشر در طول تاریخ از آن استفاده كرده است. چوب تنها مصالح ساختمانی است كه از منبع قابل تجدید به دست می‌آید و جزو مصالح خوب برای مناطق زلزله‌خیز است. داریوش در فرمان بناسازی شهر شوش از تخته و چوب استفاده كرد و در قصه آپادانا در دوره‌ی هخامنشیان از چوب استفاده‌ی كاربردی و تزئینی می‌كردند. در دوران مادها، قسمتی از یك نقش برجسته، درباره‌ی ماد در حال حمل یك صندلی چوبی مشاهده می‌شود كه مربوط به سده‌ی پنجم پیش از میلاد است.

از جمله مهم‌ترین كاربردهای چوب می‌توان به این موارد اشاره كرد:
1- استفاده از چوب در ساخت مصنوعات چوبی
2- استفاده از چوب برای اعضای باربر
3- استفاده از چوب برای كارهای كمكی در ساخت و ساز، مثل قالب‌سازی، چوب‌بست و . . .
4- استفاده از چوب برای نماسازی و تزئین

نكته‌ی مهم این است كه برای استفاده‌ی مهم‌تر از چوب‌ها باید مواردی مثل جهت الیاف چوب، مقدار رطوبت، نوع چوب، محل رویش، پهنی دایره سالانه، درجه‌ی حرارت، تعداد گره‌های روی چوب، شرایط نمونه‌گیری، شرایط لحظه‌ای آزمایش و دستورالعمل آزمایشی را در نظر بگیریم.

با این مقدمه «كاوشگر» 9 آبان به مبحث تاریخچه و كاربرد صنایع چوبی پرداخت و در این برنامه با دكتر امین آرین گفتگو شد. «كاوشگر» شنبه‌ها تا چهارشنبه‎ها ساعت 9 صبح از شبكه ی رادیویی جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كاوشگر