کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

زندگی بدون چوب استفاده از صنایع چوبی بله یا خیر

تصور کنید اگر آدمی هیچوقت یاد نگرفته بود که از چوب درختان برای خود مصنوعاتی درست کند، حتما الان می‌باید از میز و صندلی و کمدهایی از جنسی غیر از چوب برای زندگی امروزمان بهره می‌بردیم.

1397/08/09
|
11:32

چوب یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت است که بشر در طول تاریخ از آن استفاده کرده است. چوب تنها مصالح ساختمانی است که از منبع قابل تجدید به دست می‌آید و جزو مصالح خوب برای مناطق زلزله‌خیز است. داریوش در فرمان بناسازی شهر شوش از تخته و چوب استفاده کرد و در قصه آپادانا در دوره‌ی هخامنشیان از چوب استفاده‌ی کاربردی و تزئینی می‌کردند. در دوران مادها، قسمتی از یک نقش برجسته، درباره‌ی ماد در حال حمل یک صندلی چوبی مشاهده می‌شود که مربوط به سده‌ی پنجم پیش از میلاد است.

از جمله مهم‌ترین کاربردهای چوب می‌توان به این موارد اشاره کرد:
1- استفاده از چوب در ساخت مصنوعات چوبی
2- استفاده از چوب برای اعضای باربر
3- استفاده از چوب برای کارهای کمکی در ساخت و ساز، مثل قالب‌سازی، چوب‌بست و . . .
4- استفاده از چوب برای نماسازی و تزئین

نکته‌ی مهم این است که برای استفاده‌ی مهم‌تر از چوب‌ها باید مواردی مثل جهت الیاف چوب، مقدار رطوبت، نوع چوب، محل رویش، پهنی دایره سالانه، درجه‌ی حرارت، تعداد گره‌های روی چوب، شرایط نمونه‌گیری، شرایط لحظه‌ای آزمایش و دستورالعمل آزمایشی را در نظر بگیریم.

با این مقدمه «کاوشگر» 9 آبان به مبحث تاریخچه و کاربرد صنایع چوبی پرداخت و در این برنامه با دکتر امین آرین گفتگو شد. «کاوشگر» شنبه‌ها تا چهارشنبه‎ها ساعت 9 صبح از شبکه ی رادیویی جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
کاوشگر