کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

بورس چیست هیجان سالن بورس چه دردی از اقتصاد را دوا می کند؟

صحنه پرالتهاب بورس خیلی ها رو جذب خودش می کنه و جوانان زیادی با دیدن هیجانات سالن بورس به سمت این بازار جذب شده اند.اینکه بورس چگونه پدیدآمد؟چه کارکرد اقتصادی دارد و نوسانات بورس چه دلایلی دارد؟ "کاوشگر" امروز بررسی می کند.

1397/07/25
|
13:09

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ صحنه پرالتهاب بورس خیلی ها رو جذب خودش می کنه و جوانان زیادی با دیدن هیجانات سالن بورس به سمت این بازار جذب شده اند.اینکه بورس چگونه پدیدآمد؟چه کارکرد اقتصادی دارد و نوسانات بورس چه دلایلی دارد؟ "کاوشگر" امروز بررسی می کند.

در علم اقتصاد، بورس به بازاری اطلاق می‌شود که قیمت‌گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد و در یک طبقه‌بندی کلی شامل بورس کالا و اوراق بهادار است.واژه بورس (Bourse) در زبان فرانسوی به معنای کیف پول است. علاوه بر این، چنین بیان شده‌است که در اوایل قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیک مردی به نام ” واندر بورس زندگی می‌کرده که صرافان شهر در مقابل خانه او به داد و ستد کالا و اوراق بهادار می‌پرداختند. از این رو بعدها به کلیه مکان‌هایی که داد و ستد پول، کالا و اسناد مالی و تجاری در آن صورت می‌گرفت، بورس گفته شد.تفاوت بازار بورس -به عنوان یک بازار مالی- با بازار فیزیکی در آن است که در این بازار سهام و اوراق قرضه به جای کالا مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار بورس تابع مقرراتی است که توسط نهادهای قانون‌گذار تعیین می‌شود و به منظور جلوگیری از بی نظمی و رعایت حقوق طرفین عرضه و تقاضا، رعایت آن‌ها الزامی است. امروزه بازارهای بورس و اوراق بهادار، شاهراه سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در حوزه بورس کالا و اوراق بهادار در جهان محسوب می‌شود.

دو گفتگو تقدیم مخاطبان کاوشگر شد باحمید روح بخش مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران و مهدی دلبری کارشناس بورس.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر