كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

بورس چیست هیجان سالن بورس چه دردی از اقتصاد را دوا می كند؟

صحنه پرالتهاب بورس خیلی ها رو جذب خودش می كنه و جوانان زیادی با دیدن هیجانات سالن بورس به سمت این بازار جذب شده اند.اینكه بورس چگونه پدیدآمد؟چه كاركرد اقتصادی دارد و نوسانات بورس چه دلایلی دارد؟ "كاوشگر" امروز بررسی می كند.

1397/07/25
|
13:09

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ صحنه پرالتهاب بورس خیلی ها رو جذب خودش می كنه و جوانان زیادی با دیدن هیجانات سالن بورس به سمت این بازار جذب شده اند.اینكه بورس چگونه پدیدآمد؟چه كاركرد اقتصادی دارد و نوسانات بورس چه دلایلی دارد؟ "كاوشگر" امروز بررسی می كند.

در علم اقتصاد، بورس به بازاری اطلاق می‌شود كه قیمت‌گذاری و خرید و فروش كالا و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد و در یك طبقه‌بندی كلی شامل بورس كالا و اوراق بهادار است.واژه بورس (Bourse) در زبان فرانسوی به معنای كیف پول است. علاوه بر این، چنین بیان شده‌است كه در اوایل قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیك مردی به نام ” واندر بورس زندگی می‌كرده كه صرافان شهر در مقابل خانه او به داد و ستد كالا و اوراق بهادار می‌پرداختند. از این رو بعدها به كلیه مكان‌هایی كه داد و ستد پول، كالا و اسناد مالی و تجاری در آن صورت می‌گرفت، بورس گفته شد.تفاوت بازار بورس -به عنوان یك بازار مالی- با بازار فیزیكی در آن است كه در این بازار سهام و اوراق قرضه به جای كالا مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار بورس تابع مقرراتی است كه توسط نهادهای قانون‌گذار تعیین می‌شود و به منظور جلوگیری از بی نظمی و رعایت حقوق طرفین عرضه و تقاضا، رعایت آن‌ها الزامی است. امروزه بازارهای بورس و اوراق بهادار، شاهراه سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در حوزه بورس كالا و اوراق بهادار در جهان محسوب می‌شود.

دو گفتگو تقدیم مخاطبان كاوشگر شد باحمید روح بخش مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران و مهدی دلبری كارشناس بورس.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
كاوشگر