کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

شهرداری در ایران شهرداری و تاریخچه‌ی تاسیس شهرداری‌ها در «کاوشگر»

وظایف عمومی شهرداری‌ها چیست؟ شهرداری‌ها چگونه اداره می‌شوند؟ اولین شهرداری در کدام شهر و در چه سالی در ایران تاسیس شد؟ آیاشهرداری‌ها می‌توانند در کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش آلاینده‌های هوا در شهرها تاثیر بگذارند؟

1397/07/22
|
13:54

شهرداری در ایران نهادی اجرایی محلی است که زیر نظر شهردار اداره می‌شود. وظیفه‌ی این سازمان، پاکیزه نگاهداشتن شهر، جمع‌آوری و حمل زباله شهری، صدور مجوزهای ساخت و ساز شهری، دریافت عوارض شهری از شهروندان و همچنین برقراری نظم در شهر و فرماندهی نیروهای راهنمایی و رانندگی را بر عهده دارد. شهرداری نهادی عمومی و غیردولتی است. شهرداری را سابقاً بلدیه می‌گفتند.

ناصرالدین شاه در سال 1300 قمری به دنبال اصلاح امور داخلی، تصمیم گرفت بلدیه را در تهران تأسیس کند، اما موفق نشد. در سال 1283 ه‍. ش، قانون بلدیه در مجلس شورای ملی تصویب شد. پیش از تشکیل بلدیه مردم هر شهر طبق آداب و رسوم و اعتقادات شخصی و دینی، بدون مداخله‌ی حکومت خدمات شهری را انجام می‌دادند.

پس از پیروزی مشروطه مشکلات گوناگون در اداره‌ی امور شهرها در زمینه‌هایی مانند بهداشت شهری و آب‌رسانی وجود داشت که موجب شد نمایندگان مجلس اول در صدد تدوین زمینه‌هایی برای بهداشت شهرها برآمدند، که منجر به تدوین اولین قانون شهرداری‌ها با عنوان «قانون بلدیه» در 19 خرداد 1286 شمسی شد. از سال 1290 دولت سعی داشت بلدیه را به خود وابسته کند، ولی این موضوع تا کودتای 1299 عملی نشد، ولی پس از کودتا و روی کار آمدن سید ضیاءالدین طباطبایی و تسلط دولت بر تمامی امور، در سال 1300 بلدیه که تا آن زمان نهادی مستقل بود به دولت وابسته شد.

«کاوشگر» 22 مهر به شهرداری و وظایف این سازمان پرداخت. برای شنیدن این برنامه می‌توانید به سایت رادیو جوان صفحه‌ی «کاوشگر» مراجعه کنید.

دسترسی سریع
کاوشگر