کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

یك قوطی پر از مرگ نوشیدنی‌های انرژی زا در «کاوشگر»

مردم به‌ علل گوناگونی نوشیدنی انرژی زا مصرف می‌کنند. یکی از محبوب‌ترین دلایل، افزایش هوشیاری ذهنی با افزایش عملکرد مغزی است. اما آیا تحقیقات علمی نیز این موضوع را اثبات می‌کنند؟

1397/07/21
|
14:08

نوشیدنی انرژی زا برای افزایش تمرکز، انرژی و هوشیاری ساخته شده‌ است. افراد در همه‌ی سنین آنها را مصرف می‌کنند و محبوبیت‌ این نوشیدنی در‌حال‌افزایش است. اما برخی صاحب‌نظران درباره‌ی ضررهای مصرف این نوع نوشیدنی هشدار می‌دهند که همین باعث شده عده‌ای از مردم به مفید بودن آنها تردید کنند.

«کاوشگر» 21 مهر ماه به ویژگی‌های مثبت و منفی نوشیدنی‌های انرژی زا پرداخت و به تاثیرات آنها در سلامت بدن نگاهی انداخت.

نوشیدنی انرژی‌زا چیست؟ از کجا آمده؟ چطور ساخته می‌شود؟ چه تاثیری در مغز و سایر اندام‌ها دارد؟ چقدر باید مصرف شود و برای اطمینان از سالم بودن نوشیدنی انرژی‌زا به چه چیزهایی باید توجه کرد؟
نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی ترکیباتی‌اند که سبب افزایش انرژی و عملکرد ذهنی می‌شوند. محصولاتی مانند ردبول، مانستر، راک استار و… نمونه‌هایی محبوب از نوشیدنی‌های انرژی‌زا در بازارند.
تقریبا همه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی کافئین هستند که سبب تحریک عملکرد مغزی، هوشیاری و تمرکز می‌شود. البته میزان کافئین در محصولات گوناگون متفاوت است. نوشیدنی‌های انرژی زا حاوی سایر ترکیبات نیز هستند.

در این برنامه دو گفتگو تدارک دیده شده یکی با سرکار خانم دلارام محبوبی، مدیر بازاریابی یکی از شرکت‌های تولید کننده‌ی نوشابه‌های انرژی زا در ایران و دیگری دکتر کشاورز، متخصص تغذیه.

دسترسی سریع
کاوشگر