كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

یك قوطی پر از مرگ نوشیدنی‌های انرژی زا در «كاوشگر»

مردم به‌ علل گوناگونی نوشیدنی انرژی زا مصرف می‌كنند. یكی از محبوب‌ترین دلایل، افزایش هوشیاری ذهنی با افزایش عملكرد مغزی است. اما آیا تحقیقات علمی نیز این موضوع را اثبات می‌كنند؟

1397/07/21
|
14:08

نوشیدنی انرژی زا برای افزایش تمركز، انرژی و هوشیاری ساخته شده‌ است. افراد در همه‌ی سنین آنها را مصرف می‌كنند و محبوبیت‌ این نوشیدنی در‌حال‌افزایش است. اما برخی صاحب‌نظران درباره‌ی ضررهای مصرف این نوع نوشیدنی هشدار می‌دهند كه همین باعث شده عده‌ای از مردم به مفید بودن آنها تردید كنند.

«كاوشگر» 21 مهر ماه به ویژگی‌های مثبت و منفی نوشیدنی‌های انرژی زا پرداخت و به تاثیرات آنها در سلامت بدن نگاهی انداخت.

نوشیدنی انرژی‌زا چیست؟ از كجا آمده؟ چطور ساخته می‌شود؟ چه تاثیری در مغز و سایر اندام‌ها دارد؟ چقدر باید مصرف شود و برای اطمینان از سالم بودن نوشیدنی انرژی‌زا به چه چیزهایی باید توجه كرد؟
نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی تركیباتی‌اند كه سبب افزایش انرژی و عملكرد ذهنی می‌شوند. محصولاتی مانند ردبول، مانستر، راك استار و… نمونه‌هایی محبوب از نوشیدنی‌های انرژی‌زا در بازارند.
تقریبا همه‌ی نوشیدنی‌های انرژی‌زا حاوی كافئین هستند كه سبب تحریك عملكرد مغزی، هوشیاری و تمركز می‌شود. البته میزان كافئین در محصولات گوناگون متفاوت است. نوشیدنی‌های انرژی زا حاوی سایر تركیبات نیز هستند.

در این برنامه دو گفتگو تدارك دیده شده یكی با سركار خانم دلارام محبوبی، مدیر بازاریابی یكی از شركت‌های تولید كننده‌ی نوشابه‌های انرژی زا در ایران و دیگری دكتر كشاورز، متخصص تغذیه.

دسترسی سریع
كاوشگر