کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

آنتی بیوتیك ها معرفی آنتی بیوتیک های قاتل در کاوشگر

امروز "کاوشگر" درباره آنتی بیوتیک ها صحبت می کند؛ اینکه آنتی بیوتیک های کشنده کدامند؟داستان پنی سیلین چیست؟ راه مبارزه با ابرمیکروبها چیست؟ مهندس فیروز فاخری مهندس محمد صادقی فر از فعالان تولید آنتی بیوتیک ها از میهمانان برنامه هستند.

1397/07/17
|
15:46

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛امروز "کاوشگر" درباره آنتی بیوتیک ها صحبت می کند؛ اینکه آنتی بیوتیک های کشنده کدامند؟داستان پنی سیلین چیست؟ راه مبارزه با ابرمیکروبها چیست. مهندس فیروز فاخری مهندس خط تولید و سرپرست بازیابی حلال و مهندس محمد صادقی فر از فعالان تولید آنتی بیوتیک ها از میهمانان برنامه هستند.

پادزیست یا آنتی بیوتیک به صورت کلی فراورده یا ماده‌ای است که از یک میکروارگانیسم تولید یا از آن گرفته می‌شود و میکروارگانیسم‌های دیگر را از بین می‌برد یا مانع رشد آن‌ها می‌شود. آنتی بیوتیک یک زیست کش است. اما در کاربرد معمولتر این تعریف شامل انواع صناعی آنتی‌بیوتیک‌ها همچون سولفونامیدها و کینولون‌ها می‌شود. انواع مختلف آنتی‌بیوتیک‌ها از لحاظ خصوصیات شیمیایی، فیزیکی، داروشناسی، طیف ضد میکروبی و مکانیسم عمل با هم متفاوت هستند.

آنتی بیوتیک‌های با طیف وسیع، آنهایی هستند که در مقابل انواع مختلف میکرو ارگانیسم‌ها فعّال می‌باشند. مانند تتراسایکلین که در مقابل بسیاری از باکتری‌های گرم منفی، کلامیدیا، مایکوپلاسما و ریکتزیاها مؤثر است. آنتی بیوتیک‌های با طیف محدود، آنهایی هستند که فقط در مقابل یک میکرو ارگانیسم یا طیف بسیار محدودی از میکروارگانیسم‌ها فعّال می‌باشند؛ مانند وانکومایسین که عمدتاً در مقابل کوکسی‌های گرم مثبت مانند استافیلوکوک‌ها و انتروکوک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر