كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

تمساح ایرانی تمساح

در «كاوشگر» امروز 16 مهر به تمساح‌ها پرداختیم كه چگونه جانورانی هستند و ویژگیشان چیست و چه می‌خورند و كجا زندگی می‌كنند و سالانه جان چندنفر را به مخاطره می‌اندازند.

1397/07/16
|
12:30

تمساح جانوری است خزنده دارای چهار دست و پا، در آب به راحتی شنا می‌كند، اما همیشه در آب نمی‌ماند و تخم‌هایش را در خشكی می‌گذارد. این حیوان فك و دندان‌های بسیار نیرومند دارد و به گروه چهار اندامان از تیره‌ی تمساحیان تعلق دارد. این خزنده‌ی آبی و خشكی بزرگ در سراسر مناطق جهان مانند: افریقا، آسیا، امریكا و استرالیا زندگی می‌كند. تمساح مانند سایر موجودات ساكن در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و سرزمین‌های مرطوب در آب‌های شیرین و گاهی در آب‌های كمی شور زندگی می‌كند. تمساح اغلب از مهره‌داران دیگر مانند انواع ماهی‌ها، خزنده‌ها و پستانداران و بعضی وقت‌ها از بی‌مهرگانی مانند صدف‌ها و سخت‌پوستان با توجه به گونه‌های خود تغذیه می‌كنند. تمساح شجره‌ی تاریخی دارد و از زمان‌های دور وجود داشته و این اعتقاد وجود دارد كه از زمان دایناسورها به این طرف تغییرات ناچیزی داشته‌ است. گاندو یا تمساح پوزه‌كوتاه، نوعی كروكودیل بومی شبه‌قاره‌ی هند و مناطق اطراف است كه در كشورهای هند، بنگلادش، پاكستان، ایران، سریلانكا و برمه زندگی می‌كند. گاندو تنها كروكودیل بومی پاكستان و ایران و بزرگ‌ترین خزنده‌ی این دو كشور، و همچنین پرشمارترین كروكودیل در هندوستان است.


در زبان بلوچی گوَند به معنی كوتاه و كوچك‌جثه است و گوندو یعنی «كوتاهه» كه به پوزه كوتاه این جاندار اشاره دارد. واژه گوند به احتمال زیاد وام‌واژه‌ای است از زبان سندی در بلوچی.

در «كاوشگر» 16 مهر با دكتر یاسر امیرافضلی، جانورشناس، و دكتر حسین بارانی، عضو هیئت علمی دانشگاه گفتگو انجام دادیم. شما می‌توانید برای شنیدن این برنامه به آرشیو برنامه‌ها در سایت رادیو جوان مراجعه كنید.

دسترسی سریع
كاوشگر