کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

تمساح ایرانی تمساح

در «کاوشگر» امروز 16 مهر به تمساح‌ها پرداختیم که چگونه جانورانی هستند و ویژگیشان چیست و چه می‌خورند و کجا زندگی می‌کنند و سالانه جان چندنفر را به مخاطره می‌اندازند.

1397/07/16
|
12:30

تمساح جانوری است خزنده دارای چهار دست و پا، در آب به راحتی شنا می‌کند، اما همیشه در آب نمی‌ماند و تخم‌هایش را در خشکی می‌گذارد. این حیوان فک و دندان‌های بسیار نیرومند دارد و به گروه چهار اندامان از تیره‌ی تمساحیان تعلق دارد. این خزنده‌ی آبی و خشکی بزرگ در سراسر مناطق جهان مانند: افریقا، آسیا، امریکا و استرالیا زندگی می‌کند. تمساح مانند سایر موجودات ساکن در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و سرزمین‌های مرطوب در آب‌های شیرین و گاهی در آب‌های کمی شور زندگی می‌کند. تمساح اغلب از مهره‌داران دیگر مانند انواع ماهی‌ها، خزنده‌ها و پستانداران و بعضی وقت‌ها از بی‌مهرگانی مانند صدف‌ها و سخت‌پوستان با توجه به گونه‌های خود تغذیه می‌کنند. تمساح شجره‌ی تاریخی دارد و از زمان‌های دور وجود داشته و این اعتقاد وجود دارد که از زمان دایناسورها به این طرف تغییرات ناچیزی داشته‌ است. گاندو یا تمساح پوزه‌کوتاه، نوعی کروکودیل بومی شبه‌قاره‌ی هند و مناطق اطراف است که در کشورهای هند، بنگلادش، پاکستان، ایران، سریلانکا و برمه زندگی می‌کند. گاندو تنها کروکودیل بومی پاکستان و ایران و بزرگ‌ترین خزنده‌ی این دو کشور، و همچنین پرشمارترین کروکودیل در هندوستان است.


در زبان بلوچی گوَند به معنی کوتاه و کوچک‌جثه است و گوندو یعنی «کوتاهه» که به پوزه کوتاه این جاندار اشاره دارد. واژه گوند به احتمال زیاد وام‌واژه‌ای است از زبان سندی در بلوچی.

در «کاوشگر» 16 مهر با دکتر یاسر امیرافضلی، جانورشناس، و دکتر حسین بارانی، عضو هیئت علمی دانشگاه گفتگو انجام دادیم. شما می‌توانید برای شنیدن این برنامه به آرشیو برنامه‌ها در سایت رادیو جوان مراجعه کنید.

دسترسی سریع
کاوشگر