كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

اشتباه مهندسی عجیب ترین اشتباهات مهندسی جهان

«كاوشگر» به بزرگترین و عجیب‌ترین اشتباهات مهندسی پرداخت. این اشتباهات در چه سال‌هایی و در كجاها بیشتر رخ داده چقدر قربانی گرفته و در كشور ما اشتباهات مهندسی از چه نوع بوده است.

1397/07/15
|
15:22

از دیرباز تا كنون، بشر همواره به دنبال ساخت و ساز و فراهم كردن سرپناه برای خودش بوده است. در حال حاضر، علم عمران با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده و بسیاری از غیر ممكن‌ها را ممكن كرده است. آسمان خراش‌هایی با ارتفاع چند صد متر و ساختمان‌های گردان، تنها بخشی از دستاوردهای امروزی‌اند.این موارد باعث شده كه كارهای عمرانی ساده مانند ساخت راه پله یا پیاده رو، بسیار ساده جلوه كنند و چندان به چشم نیایند. با این حال برخی‌ها در انجام دادن همین كارها نیز مشكل دارند و شاهكارهایی به خرج می‌دهند كه دیدنشان هر كسی را متعجب می‌سازد.

«كاوشگر» 15مهرماه با تبیین این موضوع كه عجیب‌ترین اشتباهات مهندسی چه تاثیری در زندگی افراد می‌گذارد سعی كرد از فجایعی كه در این حوزه رخ داده رمزگشایی كند. به نظر می‌رسد سازندگان آنها هیچ گونه طرحی برای استفاده‌ی درست از ساخته‌هایشان نداشتند و تنها برای رفع مسئولیت چنین شاهكارهایی به خرج داده‌‍‌اند.

به همین منظور در این برنامه «كاوشگر» دو گفتگو تقدیم مخاطبان خود كرد: اول مهندس رضا یعقوبی، كارشناس معماری و عضو سازمان نظام مهندسی، و دوم خانم مهندس حصاركی، از مهندسان شهرداری.

بررسی آمار بیكاری بین مهندسان، برج میلاد، شاهكار مهندسی قرن و... بخش‌های دیگر كاوشگر 15 مهر ماه بود.

دسترسی سریع
كاوشگر