جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:40 به مدت 1:20

ناامنی شبكه‌های اجتماعی کارشناس سواد رسانه‌ای در گفتگو با رادیو جوان

شبکه‌های اجتماعی می‌تواند متوجه شود که نحوه‌ی مشارکت و خرید شما در اجتماع چگونه است و حتی می‌تواند حدس بزند شما چه چیزی می‌خورید و به چه غذایی علاقه دارید و چه می‌پوشید و کجا می‌روید.

1397/01/26
|
17:21

دکتر «فرشاد مهدی پور»، کارشناس سواد رسانه ای، در گفتگو با رادیو جوان، با اشاره با ناامن بودن تمامی شبکه‌های اجتماعی گفت: اخیرا شبکه‌ی فیسبوک اطلاعات حدود صد میلیون از کاربرانش را فروخته است و شرکتی که این اطلاعات را خریداری کرده گفته که در انتخابات اخیر امریکا از این اطلاعات استفاده کرده و آنها را طبقه بندی و ارزیابی کرده و مدعی است که با این اطلاعات توانسته بر روند انتخابات تاثیرگذار باشد.
وی افزود: این نمونه نشان می‌دهد که هیچ اطلاعات امنی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نداریم، به این معنا که این اطلاعات در اختیار یک شبکه خارجی و داخلی ممکن است قرار گیرد.
مهدی پور گفت: در هر شبکه و رسانه‌ی اجتماعی افعالی انجام می‌دهیم، مثل لایک کردن یا گذاشتن عکس و حذف کردن عکس که همه‌ی اینها قابلیت ارزیابی و تحلیل دارد. مثلا شما به تصاویر ورزشی علاقه نشان می‌دهید یا تصاویر فانتزی را حذف می‌کنید که تمامی این اقدامات ممکن است در آزمون‌های روانشناسی مورد ارزیابی قرار گیرد و به مروز زمان با استفاده از این تحلیل‌ها، شبکه‌ی اجتماعی مورد نظر می‌تواند متوجه شود که نحوه‌ی مشارکت و خرید شما در اجتماع چگونه است و حتی می‌تواند حدس بزند شما چه چیزی می‌خورید و به چه غذایی علاقه دارید و چه می‌پوشید و کجا می‌روید.
این کارشناس سواد رسانه‌ای تصریح کرد: این اقدامات، تک تک افراد را تهدید نمی‌کند، اما همانطور که مدیر فیسبوک گفته، با استفاده از این اطلاعات دیگران در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت می‌کنند و حتی اعمال تروریستی هم انجام می‌دهند. در واقع هر کدام از ما فکر می کنیم سوار کشتی هستیم که اگر این کشتی را سوراخ کنیم اتفاقی برای ما نمی‌افتد اما کشتی سوراخ می‌شود و نسبت ما به شبکه‌های اجتماعی همین‌گونه است و مستقیما به ما آسیب نمی‌رساند ولی در نهایت باعث آسیب دیدن همه‌ی ما می‌شود.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام