سینماچی پنج شنبه ها از ساعت 21:00 به مدت 45 دقیقه

ضرورت توجه بیش از پیش به سینمای كودك

فریدون نجفی در برنامه "سینماچی" گفت: یكی از ضعف‌های سینمای كودك در كشور ما، نبود یك فیلمنامه مناسب و ارزشمند است چرا كه وقتی داستان اصلی از قوت و استحكام مناسبی برخوردار باشد، بی‌تردید فیلم ساخته شده بر اساس آن، هم بیشتر دیده می‌شود.

1402/09/27
|
10:53
|

فریدون نجفی در برنامه «سینماچی» رادیو جوان بیان كرد: یكی از ضعف‌های سینمای كودك در كشور ما، نبود یك فیلمنامه مناسب و ارزشمند است چرا كه وقتی داستان اصلی از قوت و استحكام مناسبی برخوردار باشد، بی‌تردید فیلم ساخته شده بر اساس آن، هم بیشتر دیده می‌شود و هم ماندگار خواهد شد.
 
فریدون نجفی كارگردان فیلم سینماییِ "اسكی‌باز" در برنامه «سینماچی» رادیو جوان با موضوع و محوریت فیلم‌های كودكان اظهار كرد: ما در دهه هفتاد، سینمای پُر رونقی در حوزه كودكان داشتیم و در آن دوران و با ساخت فیلم‌های فاخر و ارزشمندی همچون "دزد عروسك‌ها" و "كلاه قرمزی و پسرخاله" عملاً سینمای ایران به جهانیان معرفی شد.

وی در ادامه افزود: اما طی سال‌های اخیر و بنا به دسترسی این قشر به فضای مجازی و اینترنت، دسترسی به فیلم‌های مطرح جهانی افزایش پیدا كرد و از این توقع مخاطبان كودك با افزایش چشمگیری در این حوزه همراه شده است و به طور كلی با تغییر و تحول ذائقه بصری كودكان مواجه هستیم كه تأمین آن بسیار دشوار است.

كارگردان فیلم سینمایی اسكی باز عنوان كرد: باید توجه داشته باشیم كه دنیای كودكان بنا به ماهیت خیال‌انگیز آن؛ یكی از پُرهزینه‌ترین سینماها در سطح جهانی قلمداد می‌شود كه نیازمند حمایت‌های همه‌جانبه دولت‌ها و مسئولین مربوط به این عرصه دارد تا بتواند پاسخگوی نیازهای و توقعات كودكان باشد و علاوه بر این روند سینمای كودك مستلزم تیم و اتاق فكرهای تخصصی و حرفه‌ای است مطلوب‌ترین و هدفمندترین فیلم‌ها به مخاطب ارائه دهند.

كارگردان فیلم سینماییِ "اسكی‌باز" همچنین گفت: متأسفانه یكی از ضعف‌های سینمای كودك در كشور ما، نبود یك فیلمنامه مناسب و ارزشمند است چرا كه وقتی داستان اصلی از قوت و استحكام مناسبی برخوردار باشد، بی‌تردید فیلم ساخته شده بر اساس آن، هم بیشتر دیده می‌شود و هم ماندگار خواهد شد كه خوشبختانه با برگزاری جشنواره فیلم كودك و نوجوان سعی بر آن داریم تا ایده‌ها و نظرات كاربردی ارائه شده را در دستور كار این مهم قرار دهیم.

فریدون نجفی در راستای آسیب‌های سفارشی شدن عرصه سینمای كودك نیز بیان كرد: اگر سینمای كودك به سمت سفارشی‌سازی سوق داده شود بی‌شك شاهد آسیب‌ها و معضلات بسیار گسترده و فراگیری در این بخش خواهیم بود كه جبران آن بسیار دشوار و یا بعضاً غیر ممكن است و به سرعت مخاطب این حوزه را از دست خواهد داد و از آنجایی كه سینمای كودك طی سال‌های اخیر بسیار مهجور شده؛ ضروری است تا با بازنگری در ابعاد مختلف آن، به رفع مشكلات و معضلات این عرصه پرداخته و این سینما را بار دیگر احیا كنیم.

دسترسی سریع
سینماچی