سینماچی پنج شنبه ها از ساعت 21:00 به مدت 45 دقیقه

اختلاف‌نظرها منجر به توقیف «مصلحت» شد

كارگردان فیلم سینمایی «مصلحت» به برنامه سینماچی رادیو جوان گفت: به شدت اختلاف‌نظر درباره این فیلم به چشم می‌خورد. شاید كسانی كه نكات جدی درباره آن داشتند، فكر می‌كردند بیان این مسائل اثرات دیگری می‌گذارد.

1402/03/20
|
11:11
|

حسین دارابی، كارگردان فیلم سینمایی «مصلحت» در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه «سینماچی» رادیو جوان در پاسخ به این سوال كه فكرش را می‌كردی فیلمت توقیف شود، گفت: نه فكرش را نمی‌كردم. اگر می‌دانستم قرار است «مصلحت» توقیف شود، شاید آن را نمی‌ساختم. ولی همین ندانستن باعث شد 3 سال صبر كنیم.

دارابی با بیان اینكه فیلم دوم زودتر اكران شد و بازخوردهایش هم دریافت كردم، افزود: فیلم اولم حدود یكسال و نیم بعد از فیلم دومم اكران شد.

كارگردان فیلم سینمایی «مصلحت» در پاسخ به علت توقیف این فیلم سینمایی كه محصول مشترك دو نهاد حاكمیتی است، بیان كرد: با اینكه فیلم «مصلحت» محصول مشترك سازمان سینمایی سوره و سازمان اوج است و این دو سازمان برای اكران فیلم تمام تلاش خود را كردند، ولی فیلم به مدت 3 سال اكران نشد. به شدت اختلاف‌نظر درباره فیلم به چشم می‌خورد. شاید كسانی كه نكات جدی درباره فیلم داشتند، فكر می‌كردند بیان این مسائل اثرات دیگری می‌گذارد.

وی با بیان اینكه ورود به این موضوعات نه‌تنها اشكالی ندارد، بلكه فضای گفت‌وگو را باز می‌كند، ادامه داد: باید در این مسیر تصمیم‌گیران را توجیه كرد، تا اعتماد كنند كه فیلم درباره چه چیزی حرف می‌زند. خداروشكر سكانسی از فیلم حذف نشد و بر سر موضوعات جزئی به توافق رسیدیم. دارابی در پاسخ به این سوال كه سكانس پایانی فیلم سر جای خودش هست؟ گفت: بله، این سكانس هست. این سكانس جزو مهم‌ترین‌ بخش‌های فیلم بوده، كه امكان حذف آن نبود.

كارگردان فیلم سینمایی «مصلحت» درباره فیلمسازی با موضوع ملتهب دهه 60 برای كسی كه اولین فیلم بلند خود را كارگردانی كرد، توضیح داد: من همیشه برای هر فیلم كوچكی كه كار می‌كردم، ترس این را داشتم مبادا فیلم به اصطلاح در نیاید؛ بخصوص فیلم «مصلحت» كه آن حجم از پروداكشن و تعدد لوكیشن را داشت و فضای ملتهب دهه 60 كه با فضای جاسوسی و پلیسی گره خورده بود، جذاب بود. وی درباره چرایی حضور یك قهرمان در فیلم‌های «مصلحت» و «هناس» گفت: من عاشق سینمایی هستم، كه قهرمان دارد. قهرمانی كه كنش‌های بزرگ انجام می‌دهد و در روند قصه دست به تحولات جدی می‌زند. من از بچگی با همین فیلم‌ها عاشق سینما شدم.

اگرچه خیلی‌ها به من گفتند كه اشتباه می‌كنی، این كار برای تو سخت است، كار در نمی‌آید و این فیلم فیلم قهرمانی نیست؛ اما من فكر می‌كنم عشقم به این فضا باعث شد، نكات فیلم نمایان شود. دارابی درباره انتخاب وحید رهبانی برای این فیلم توضیح داد: من به دنبال قهرمان فیلم بودم و خیلی به دنبال بازیگر نقش یك بودیم. وحید رهبانی استایل قهرمان را داشت و خیلی خوب با ما همراهی كرد. ما در طول فیلم با همه بازیگران در تعامل بودیم.

دسترسی سریع
سینماچی